Gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny Gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny
Biuletyn Informacji Publicznej
Gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny
Strona główna Gmina Urząd Gminy i Miasta
Praca Urzędu Informacje Urzędu Rada Miejska
Gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny Uchwały Rady Miejskiej z 2005 roku
Szukanie w serwisie
Deklaracje majątkowe radnych
Komisje Rady Miejskiej
Kluby radnych
Plany i programy
Uchwały Rady Miejskiej z 2007 roku
Sprawozdania

Uchwała nr XXX/258/2005 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 18.03.2005 w sprawie wysokości oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania i zwrotu zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie

Na podstawie art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 17 ust. 2 pkt 2, art. 43 ust. 10, art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. nr 64 poz. 593 z późn. zm.), Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach postanawia:

§1

Przyjąć szczegółowe, przedstawione poniżej warunki i tryb przyznawania zwrotu oraz wysokość zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie.

§2

  1. Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie może być przyznany na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie:
    1. produkcji,
    2. usług,
    3. rzemiosła,
    4. działalności handlowej,
    5. działalności gastronomicznej.

    Ustalenie priorytetów dla powyższych zakresów z uwagi na potrzeby rynku oraz uwarunkowania techniczne i zapotrzebowanie społeczne określić może dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w uzgodnieniu z branżową do spraw działalności gospodarczej komisją Rady Miejskiej.

  2. Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie może być przyznany osobie uprawnionej na wniosek złożony do 1 miesiąca od zgłoszenia tej działalności w organie rejestrowym (Urząd Gminy lub Krajowy Rejestr Sądowy).
  3. Ustalenia określone wyżej w ust. 1 i 2 obejmują także rodzaje działalności, których podjęcie zwolnione jest z uzyskania wpisu w stosownym rejestrze, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173 poz. 1807 z późn. zm.). Obejmuje to więc działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, w ogrodnictwie, warzywnictwie, leśnictwie, rybactwie śródlądowym a także wynajmowania przez rolników pokoi i wydawania posiłków.

§3

  1. Wysokość zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie uzależniona jest od kosztu przedsięwzięcia oraz sytuacji finansowej zainteresowanego.
  2. Wysokość zasiłku nie może przekroczyć 10-krotnej kwoty kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, ustalonego w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej.

§4

Do wniosku o pomoc w formie zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie należy dołączyć (dodatkowo oprócz dokumentów niezbędnych do środowiskowego wywiadu i dokumentów rejestrowych jak w §1 ust. 2):

  1. dokumentację określającą sposób realizacji i koszty przedsięwzięcia,
  2. zaświadczenie z właściwego Powiatowego Urzędu Pracy stwierdzające, że ubiegający się ani nikt z członków rodziny prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe nie korzystał z takiej pomocy z Powiatowego Urzędu Pracy,
  3. zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy stwierdzające, czy w okresie ostatnich 3 miesięcy nikt ze zdolnych do pracy i mogących podjąć pracę członków rodziny ubiegającego się o pomoc nie odmówił podjęcia pracy lub poddaniu się przeszkoleniu zawodowemu,
  4. oświadczenia świadczeniobiorcy, że ani on, ani nikt z członków rodziny prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe nie korzystał z takiej pomocy z innych źródeł.

§5

  1. Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie przyznaje się, jeżeli z dokumentacji o której mowa wyżej wynika, że działalność ta rokuje powodzenie.
  2. Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie przyznaje się zainteresowanej osobie lub rodzinie tylko raz.

§6

  1. Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie przyznany osobie bądź rodzinie, której dochód nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej nie podlega zwrotowi.
  2. Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie przyznany pod warunkiem zwrotu podlega zwrotowi maksymalnie w 12 ratach. Początek zwrotu - do 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

§7

Zasiłek podlega natychmiastowej spłacie w przypadku nieterminowego uiszczania rat lub przeznaczenia go na inny cel. Natychmiastowa spłata nie będzie wymagana w następujących przypadkach:

  1. wystąpienie potrzeby kosztownego leczenia lub rehabilitacji,
  2. wypadki losowe,
  3. zmieniono profil przedsięwzięcia, ale zmiana ta rokuje powodzenie.

§8

Przyczyny, o których mowa w §7 mogą być podstawą do odstąpienia od żądania zwrotu.

§9

Traci moc uchwała nr IV/21/97 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 24 kwietnia 1997 r. w sprawie pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie się osób lub rodzin.

§10

Wykonanie uchwały powierza się dyrektorowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

§11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Powrót do pozostałych uchwał

 

Osoba odpowiedzialna za treść strony: Kazimiera Gorzawska, Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, ul. Parkowa 9, pok. nr 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny, tel.: (32) 431 27 96 w. 35, e-mail: br@czerwionka-leszczyny.com.pl
Biuletyn redaguje: Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, ul. Parkowa 9, tel.: (0 32) 431 33 55, e-mail: rgim@czerwionka-leszczyny.com.pl
Data wytworzenia: 2005.03.18
Data udostępnienia: 2006.03.09 16:31:10
Liczba odwiedzin strony: 1301 (ostatnie odwiedziny 2024.12.20 07:45:26)

Rejestr zmian strony    Redakcja biuletynu    Instrukcja obsługi    Informacje nieudostępniane 
e-mail: e-mail   
Strona główna ] [ Gmina ] [ Urząd Gminy i Miasta ] [ Praca Urzędu ] [ Informacje Urzędu ] [ Rada Miejska ]
Copyright © 2003-2006 Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny