|
|
Uchwała nr XXX/258/2005 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 18.03.2005 w sprawie wysokości oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania i zwrotu zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie Na podstawie art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 17 ust. 2 pkt 2, art. 43 ust. 10, art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. nr 64 poz. 593 z późn. zm.), Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach postanawia: §1 Przyjąć szczegółowe, przedstawione poniżej warunki i tryb przyznawania zwrotu oraz wysokość zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie. §2 - Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie może być przyznany na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie:
- produkcji,
- usług,
- rzemiosła,
- działalności handlowej,
- działalności gastronomicznej.
Ustalenie priorytetów dla powyższych zakresów z uwagi na potrzeby rynku oraz uwarunkowania techniczne i zapotrzebowanie społeczne określić może dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w uzgodnieniu z branżową do spraw działalności gospodarczej komisją Rady Miejskiej. - Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie może być przyznany osobie uprawnionej na wniosek złożony do 1 miesiąca od zgłoszenia tej działalności w organie rejestrowym (Urząd Gminy lub Krajowy Rejestr Sądowy).
- Ustalenia określone wyżej w ust. 1 i 2 obejmują także rodzaje działalności, których podjęcie zwolnione jest z uzyskania wpisu w stosownym rejestrze, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173 poz. 1807 z późn. zm.). Obejmuje to więc działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, w ogrodnictwie, warzywnictwie, leśnictwie, rybactwie śródlądowym a także wynajmowania przez rolników pokoi i wydawania posiłków.
§3 - Wysokość zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie uzależniona jest od kosztu przedsięwzięcia oraz sytuacji finansowej zainteresowanego.
- Wysokość zasiłku nie może przekroczyć 10-krotnej kwoty kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, ustalonego w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej.
§4 Do wniosku o pomoc w formie zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie należy dołączyć (dodatkowo oprócz dokumentów niezbędnych do środowiskowego wywiadu i dokumentów rejestrowych jak w §1 ust. 2): - dokumentację określającą sposób realizacji i koszty przedsięwzięcia,
- zaświadczenie z właściwego Powiatowego Urzędu Pracy stwierdzające, że ubiegający się ani nikt z członków rodziny prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe nie korzystał z takiej pomocy z Powiatowego Urzędu Pracy,
- zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy stwierdzające, czy w okresie ostatnich 3 miesięcy nikt ze zdolnych do pracy i mogących podjąć pracę członków rodziny ubiegającego się o pomoc nie odmówił podjęcia pracy lub poddaniu się przeszkoleniu zawodowemu,
- oświadczenia świadczeniobiorcy, że ani on, ani nikt z członków rodziny prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe nie korzystał z takiej pomocy z innych źródeł.
§5 - Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie przyznaje się, jeżeli z dokumentacji o której mowa wyżej wynika, że działalność ta rokuje powodzenie.
- Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie przyznaje się zainteresowanej osobie lub rodzinie tylko raz.
§6 - Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie przyznany osobie bądź rodzinie, której dochód nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej nie podlega zwrotowi.
- Zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie przyznany pod warunkiem zwrotu podlega zwrotowi maksymalnie w 12 ratach. Początek zwrotu - do 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności.
§7 Zasiłek podlega natychmiastowej spłacie w przypadku nieterminowego uiszczania rat lub przeznaczenia go na inny cel. Natychmiastowa spłata nie będzie wymagana w następujących przypadkach: - wystąpienie potrzeby kosztownego leczenia lub rehabilitacji,
- wypadki losowe,
- zmieniono profil przedsięwzięcia, ale zmiana ta rokuje powodzenie.
§8 Przyczyny, o których mowa w §7 mogą być podstawą do odstąpienia od żądania zwrotu. §9 Traci moc uchwała nr IV/21/97 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 24 kwietnia 1997 r. w sprawie pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie się osób lub rodzin. §10 Wykonanie uchwały powierza się dyrektorowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. §11 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
|