|
|
Uchwała nr XXIV/198/2004 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 1.10.2004 w sprawie Programu współpracy gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny z organizacjami pozarządowymi oraz parafiami Kościoła Rzymskokatolickiego i innych kościołów czy związków wyznaniowych na rok 2005 w zakresie realizacji zadań publicznych określonych ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r., nr 96, poz. 873), na wniosek burmistrza gminy i miasta, Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach postanawia: §1 Uchwalić Program współpracy gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny z organizacjami pozarządowymi oraz parafiami Kościoła Rzymskokatolickiego i innych kościołów czy związków wyznaniowych na rok 2005 w zakresie realizacji zadań publicznych określonych ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, którego treść stanowi załącznik do niniejszej uchwały. §2 Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny oraz kierownikom jednostek organizacyjnych gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. §3 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Program współpracy organów gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny z organizacjami pozarządowymi oraz parafiami Kościoła Rzymskokatolickiego i innych kościołów czy związków wyznaniowych na rok 2005 w zakresie realizacji zadań publicznych określonych ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - Zakres zadań publicznych objętych współpracą wynikających z powyższej ustawy, których realizacja zlecona będzie przez gminę lub przyjmowane będą w tym zakresie oferty organizacji pozarządowych czy parafii:
- upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,
- promocja i organizacja wolontariatu,
- pomoc rodzinom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób,
- pomoc rodzinom, dzieciom i młodzieży w nauce i kształceniu poprzez promowanie młodzieży uzdolnionej i udzielanie stypendiów,
- ochrona i promocja zdrowia,
- pomoc dla bezdomnych,
- działania na rzecz osób niepełnosprawnych,
- promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy,
- ratownictwo i ochrona ludności.
- Formy współpracy.
Organy gminy i miasta współpracować będą z organizacjami poprzez wyłącznie wspieranie zadań wyżej określonych wraz z udzielaniem dotacji zapewniających częściowe dofinansowanie ich realizacji. Dla wyboru organizacji, której udzielone będzie wsparcie będą przeprowadzone konkursy ofert, a w drodze wyjątku wynikającego z nagłości potrzeb, sposobu realizacji zadania i ograniczoności środków finansowych dopuszcza się rozpatrywanie ofert organizacji pozarządowych w trybie przewidzianym w art. 12 ww. ustawy. - Finansowanie zadań.
W budżecie gminy i miasta na 2005 rok wydzielone zostaną środki na realizację zadań określonych wyżej w punktach 1, 2, 3, 4, 5, 6, w tym również z dochodów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Na pozostałe zadania określone w tym programie środki finansowe na wsparcie działań wynikać mogą wyłącznie z rezerw i oszczędności w ramach budżetu w trakcie roku. Dotyczy to także ewentualnego zwiększenia środków. - Inne zagadnienia.
Nie zakłada się w roku 2005 powierzenia organizacjom pozarządowym wykonania zadań publicznych wraz z udzieleniem pełnej dotacji. Wspierać należy z całą możliwą gamą organizacyjnych możliwości działanie wolontariuszy zgłaszających zamiar wykonania zadań publicznych w organach gminy, a także działanie organizacji pozarządowych i Kościoła zamierzających wykorzystać dla zadań publicznych pomoc wolontariuszy. Określić należy w strukturach Urzędu Gminy i Miasta komórkę organizacyjną koordynującą sferę pomocy określoną w tym programie.
|