|
|
Uchwała nr VII/28/2003 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 28.03.2003 w sprawie przyjęcia zasad umarzania zaległych należności czynszowych, opłat niezależnych, odsetek oraz kosztów dochodzenia roszczeń i egzekucji za lokale mieszkalne stanowiące własność gminy Na podstawie art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 26.11.1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. nr 15 poz. 148), art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 4 ust. 1, art. 13 pkt. 2 ustawy z dnia 20.07.2000 r. o ogłoszeniu aktów normatywnych i niektórych aktów prawnych (Dz. U. nr 62 poz. 718 z 2000 r.), Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach postanawia: §1 Przyjąć zasady umarzania zaległych należności czynszowych, opłat niezależnych, odsetek oraz kosztów dochodzenia roszczeń i egzekucji za lokale mieszkalne będące własnością gminy, w treści załącznika do niniejszej uchwały. §2 Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. §3 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Zasady umarzania zaległych należności czynszowych, opłat niezależnych, odsetek oraz kosztów dochodzenia roszczeń i egzekucji za lokale mieszkalne będące własnością gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny I. Ogólne założenia - Zasady mają charakter jednorazowej pomocy najemcom lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy.
- Czas obowiązywania zasad ustala się na okres 24 miesięcy tj. od 1.07.2003 r. do 30.06.2005 r.
- Najemcy korzystają z zasad poprzez złożenie wniosku w terminie do 30.06.2003 r.
- Umorzenie zadłużenia czynszowego następuje po okresie na który został ustalony obowiązek bieżącego regulowania czynszu i opłat.
- Najemcy tracą uprawnienia do umorzenia jeżeli w okresie określonym w porozumieniu
zalegają z zapłatą czynszu i opłat niezależnych od właściciela przez dwa kolejne okresy płatności. II. Realizatorami zasad są: - Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
- Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
- Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół.
III. Celem ustalenia zasad jest: - Utrzymanie dotychczas zajmowanych lokali mieszkalnych przez rodziny będące w trudnej
sytuacji materialnej. - Wzrost zainteresowania zamianą mieszkań.
- Uniknięcie bezdomności.
- Utrzymanie budynków w należytym stanie technicznym.
IV. Uczestnicy: Najemcy lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy i miasta, którzy na dzień 31.03.2003 r. zalegali z zapłatą czynszu i opłat niezależnych od właściciela i spełnili przesłanki umożliwiające umorzenie zaległości czynszowych określone w pkt. IX. V. Zaległości podlegające umorzeniu: - Czynsz i opłaty niezależne od właściciela.
- Odsetki ustawowe a także koszty sądowe i koszty egzekucyjne, o ile było prowadzone przeciwko najemcy postępowanie sądowe i egzekucyjne.
VI. Wielkość umorzeń: - Umorzenie 100% zaległości wymienione w pkt V.
- Umorzenie 30% zaległości wymienionych w pkt. V, wobec tych najemców którzy dokonają spłaty pozostałych 70% zadłużenia jednorazowo lub w 6 ratach miesięcznych.
- W przypadkach szczególnych burmistrz gminy i miasta może, po zasięgnięciu opinii Komisji Mieszkaniowej umorzyć całość lub część zadłużenia przy zachowaniu poniższych kryteriów.
VII. Zasady nie dotyczą: - Wierzytelności objętych postanowieniem organu egzekucyjnego i całkowitej jej bezskuteczności.
- Wierzytelności zmarłego najemcy który nie posiada spadkobierców.
- Wierzytelności dłużnika, którego miejsce pobytu nie jest znane.
VIII. Zasady umożliwiające korzystanie z umorzenia: - 100% zaległości czynszowych i opłat niezależnych:
- zadłużenie czynszowe i opłat niezależnych potwierdzone przez ZGKiM lub ZEAS wg stanu na dzień 31.03.2003 r.,
- zła sytuacja materialna potwierdzona przez MOPS,
- korzystanie z pomocy finansowej na pokrycie wydatków mieszkaniowych w formie dodatku mieszkaniowego,
- wyrażenie zgody na zamianę lokalu na tańszy w eksploatacji lub na lokal o metrażu, który zgodnie z ustawą o dodatkach mieszkaniowych uprawnia do skorzystania z tej formy pomocy finansowej na pokrycie wydatków mieszkaniowych.
- 30% zaległości czynszowych i opłat niezależnych:
- istnienie zadłużenia czynszowego i opłat niezależnych na dzień 31.03.2003 r.,
- spłata 70% zadłużenia jednorazowo lub w 6 ratach miesięcznych,
- brak zadłużenia bieżącego w okresie 24 miesięcy.
IX. Warunki uzyskania umorzenia 100%: - Złożenie wniosku o umorzenie.
- Wyrażenie zgody na przekazywanie dodatku mieszkaniowego w pełnym wymiarze na konto zarządcy.
- W przypadku braku dochodów zgoda na pokrycie z zasiłku celowego z OPS różnicy pomiędzy opłatą czynszową a przyznanym dodatkiem mieszkaniowym.
- Zamiana mieszkania na lokal o niższych kosztach utrzymania lub o metrażu umożliwiającym otrzymanie dodatku mieszkaniowego.
- Brak bieżącego zadłużenia w okresie 24 miesięcy.
X. Tryb postępowania: - Zarządca gminnych lokali mieszkalnych powiadamia najemców o wysokości zadłużenia czynszowego i opłat niezależnych na dzień 31.03.2003 r., o warunkach wykonania umorzenia oraz wyda zainteresowanym wnioski o umorzenia zaległości.
- Wydział Lokalowy potwierdza uprawnienia do pomocy finansowej w formie dodatku mieszkaniowego oraz wysokości dochodu na 1 członka gospodarstwa domowego dla najemców, których obejmie 100% umorzenie.
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dokona oceny sytuacji rodzinnej i materialnej dłużnika.
- Wydział Lokalowy ustali zasadność zmiany lokalu na lokal o niższych kosztach eksploatacyjnych i prześle wniosek do zarządcy.
- Zarządca potwierdzi wysokość zadłużenia czynszowego i opłat niezależnych i wróci do Urzędu Gminy i Miasta w sprawie spisania porozumienia w sprawie realizacji umorzenia podpisanego przez najemcę.
- Porozumienie o którym mowa zawiera najemca z burmistrzem gminy i miasta lub z osobą przez niego uprawnioną.
XI. Źródła finansowania umorzeń: Wprowadzenie zasad umorzeniowych będzie wymagało zabezpieczenia środków finansowych na: - Pokrycie różnicy pomiędzy dodatkiem mieszkaniowym a miesięczną opłatą czynszową dla tych rodzin OPS, które pozostają bez dochodu lub na pokrycie kosztów opłat czynszu i opłat niezależnych od właściciela w całości dla najemców, którzy otrzymali odmowę przyznania dodatku mieszkaniowego z powodu przekroczenia powierzchni normatywnej i braku możliwości zmiany mieszkania.
- Pokrycie zwiększonych wypłat dodatków mieszkaniowych.
- Pokrycie należności objętych umorzeniem po spełnieniu przez najemców warunków umorzenia.
XII. Wzory wniosków porozumienia w sprawie umorzenia zaległości czynszowych, opłat niezależnych od właściciela: - Wniosek o umorzenie 100% zaległości czynszowych - załącznik nr 1 (można pobrać bezpośrednio ze strony w formatach: DOC (30 KB), RTF (8 KB) lub PDF (18 KB)).
- Wniosek o umorzenie 30% zaległości czynszowych przy dobrowolnej spłacie 70% jednorazowo lub w 6 ratach - załącznik nr 2 (można pobrać bezpośrednio ze strony w formatach: DOC (28 KB), RTF (7 KB) lub PDF (19 KB)).
- Porozumienie w sprawie 100% umorzenia zadłużenia - załącznik nr 3 (można pobrać bezpośrednio ze strony w formatach: DOC (29 KB), RTF (12 KB) lub PDF (18 KB)).
- Porozumienie w sprawie 30% umorzenia zadłużenia - załącznik nr 4 (można pobrać bezpośrednio ze strony w formatach: DOC (29 KB), RTF (12 KB) lub PDF (18 KB)).
|