|
|
Uchwała nr III/27/2002 Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach z dnia 12.12.2002 w sprawie ustalenia dodatkowych ograniczeń w zakresie stosowania nawozu naturalnego pochodzącego od kur na terenie gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142 poz. 1591 z późn. zm.), na wniosek burmistrza gminy i miasta oraz Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Gruntami, Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach postanawia: - Wprowadza się następujące - nie wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących, ograniczenia w zakresie składowania i stosowania nawozu naturalnego pochodzącego od kur (pomiot kurzy):
- w odległości co najmniej 100 m od budynku mieszkalnego położonego pojedynczo lub w rejonie zbiorowej zabudowy - odległość liczona jest od miejsca składowania do najbliższej ściany budynku,
- nawozu tego nie należy stosować a także składować w przypadku występowania temperatur powietrza przekraczających +20°C w godzinach południowych, w sytuacji gdy nawóz ten nie zostanie w tym samym dniu lub następnym zaorany lub wymieszany z gruntem.
- W przypadku naruszenia powyższych ograniczeń Straż Miejska upoważniona jest do stosowania kary grzywny do kwoty 500 zł.
Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. Uchwała podlega obwieszczeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy i Miasta oraz na tablicach ogłoszeń w miejscach zwyczajowo przyjętych. Wchodzi ona w życie po upływie 3 dni od dnia powyższego obwieszczenia. Uchwała podlega także ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Uzasadnienie Ograniczenia wprowadzone niniejszą uchwałą mają na celu dokładne określenie miejsca i czasu składowania omawianego nawozu co nie znajduje uregulowania w przepisach powszechnie obowiązujących. Wprowadzenie tych ograniczeń zmniejszy występujące, przy stosowaniu tego nawozu, dolegliwości zapachowe, które są bardzo ostre i powodują u osób - w przypadku składowania ich w bliskiej odległości od budynków oraz przy wysokich temperaturach powietrza - zaburzenia zdrowotne w postaci odruchów wymiotnych, zwiększenia dolegliwości alergicznych, głównie wśród dzieci, osób starszych, uniemożliwiając wietrzenie mieszkań, pobyt na powietrzu itp. Uchwała ta zmniejszy także niezadowolenie społeczne występujące w przypadku składowania tegoż nawozu blisko mieszkań i nie zaorywania go. Podjęta już w tej sprawie w miesiącu wrześniu 2002 roku uchwała Rady, została uchylona przez wojewodę w rozstrzygnięciu nadzorczym nr PN-N-0911/367/02 z dnia 28.10.2002 r. na skutek błędnego w opinii wojewody zapisu o sposobie wejścia uchwały w życie. Zapis sugerowany w rozstrzygnięciu został w tymże projekcie uwzględniony.
|